Yüz Germe Ameliyatı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Yaşlanmanın ve yer çekiminin etkisi ile yüz bölgesinde cilt dokusunda elastikiyet kaybı ve cilt altı dokularda hacim kaybı yaşanır. Buna bağlı olarak da cilt ve cilt altı dokularda aşağıya doğru yer değiştirmeler ve sarkmalar görülür. Bu durum kişiyi rahatsız etmeye başladığında yüz germe ameliyatı devreye girer.
Yüz germe ameliyatında amaç kişinin yüz şeklini ya da ifadesini değiştirmek değil, daha genç ve dinamik bir değişim yakalamaktır.
Yüz germe ameliyatında diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi kişiye özel planlama yapmak esastır. Bu planlama dahilinde gerekli olacak diğer işlemlerde yüz germe ameliyatı ile kombine edilebilir.

Kimler yüz germe İçin uygundur?

Aşağıda saydığımız şikayeti yaşayan kişiler yüz germe ameliyatı için başvurabilirler:

 • Yüz cildinde sarkmalar
 • Ağız köşelerinde ve yanaklarda derin kırışıklıklar
 • Yüzde çökme ve hacim kaybı olması
 • Çene gıdı derisinde sarkma ve yağlanma
 • Yorgun görünüm

Yüz Germe ameliyatı nasıl uygulanır?

Yüz germe ameliyatında yüzün doğal kıvrımlarına saklanacak ve saç içinde kalacak şekilde kesiler kullanılır. Bu kesilerden orta yüz ve çene hattındaki cilt altı dokulardaki sarkmalar onarıldıktan sonra, fazla cilt dokusu çıkarılır. Özel bantlarla hafif baskı yapacak şekilde pansuman yapılarak ameliyat bitirilir.

İletişime Geç

  Yüz Germe Ameliyatı İle birlikte yüzde yapılabilecek diğer İşlemler nelerdir?

  Yüz germe ameliyatı ile birlikte gerekli olan hastalarda boyun germe ameliyatı da kombine edilir.
  Ayrıca hacim kaybı fazla olan hastalarda yüze yağ enjeksiyonu, gerekli durumlarda alt ve üst göz kapağı estetiği de sıklıkla kombine edilen ameliyatlar arasındadır.
  Alın germe, kaş kaldırma, şakak germe, badem göz estetiği gibi işlemler de hastanın isteği doğrultusunda uygun kişilerde yüz germe ameliyatı ile birlikte yapılabilir.

  Yüz germe ameliyatı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

  Yüz germe ameliyatı sonrası hastalarımız yüzlerinde özel bantlar ve sargı ile ameliyathaneden çıkar. Bu şekilde kontrollü bir baskı ile şişme ve morarmayı en aza indirir. Taburcu olduktan sonra yapılacaklar konusunda doktorunuz sizi detaylıca bilgilendirecektir.
  Yüz germe ameliyatından sonra kesilerin iyileşmesi, yeniden şekil verilen hatların oturması ve şişliklerin inmesi biraz zaman alacaktır. Bu sürede doktorunuzun tavsiye ettiği masajları uygulamak, verilen ilaçları doğru kullanmak ödemlerin daha hızlı geçmesine yardımcı olacaktır.
  Yaşam boyu kullanacağınız güneş koruyucular gençleşmiş görünümünüzü korumaya yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı da sonuçların uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Yüz germe ameliyatı kaç günde İyileşir?

  Yüz germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve 1-2 gece hastanede yatış gerektirir. Özel bant ve sargılarla en aza indirilen şişliğin geçmesi 7-10 gün sürebilir. Günlük yaşama dönüş süresi ise yaklaşık 2 hafta sürer.

  Alt yüz germe nedir?
  Alt yüz germe ameliyatı genel olarak çene hattını ve boynu ifade etmek için kullanılır ancak bu bölgede işleme ihtiyaç duyulan hastalarda orta yüz germe ile birlikte yapılan bir operasyon olarak düşünmek doğru olacaktır.
  Orta yüz askılama nedir?

  Orta yüz askılama işlemi orta yüz germeden farklı bir ameliyat çeşididir. Endoskopik yöntem olarak anılan kamera sistemi ile saçlı derinin içinden küçük kesilerden gerçekleştirilir ve işlem sonunda görünür iz kalmaz. Ancak bu ameliyat için uygun olan hastalar yüzünden aşırı sarkma olmayan genç yaş hastalardır. Hastanın isteğine göre bu işlemle birlikte badem göz estetiği, kaş kaldırma ve şakak germe ameliyatları yapılabilir. Bu işlemlerin hepsine birden endoskopik dörtlü işlemi denmektedir.

  Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Danış

  Bize Ulaşın

  Op. Dr.

  Emre Gönenç

  Baygöl

  İle Tanışın

  1983 yılında Bandırma’da doğdum. İlkokulu Bursa Setbaşı İlköğretim okulunda, orta okul ve liseyi Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladım.
  2001 yılında başladığım Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldum. 2008 yılında Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’nde başladığım Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlık eğitimimi 2014 yılında başarı ile tamamladım. Uzmanlık eğitimim sırasında 2012 yılında Wisconsin Üniversitesi Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde “observer” olarak bulundum. 2014-2018 yılları arasında Kırklareli Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olarak görev yaptım. 2018 Eylül ayında Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah görev yapmaya başladım. 2022 Ocak ayında kendi özel kliniğimi açtım ve mesleğimi kendi kliniğimde icra ederek hastalarıma hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

  Tüm Tedavi & İşlemlerimiz ile ilgili sorularınız için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

  Nasıl Bir Hizmet Sağlıyoruz

  VIP Transfer
  Hizmeti

  Yurt dışından gelen misafirlerimizi hava alanı - otel - hastane transferlerini VIP araçlarımızla yapıyoruz.

  Otel
  Konaklama

  Anlaşmalı otellerimiz ile ameliyat öncesi ve sonrası konaklamalarınızı organize ediyoruz.

  Hastane
  Süreci

  Tüm ameliyatlarımızı son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde uzman ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.

  Hasta Yorumları

  Bilgilerinizi İletin Sizinle İletişime Geçelim

   × Doktora Danış