Brazilian popo estetiği nedir?

Vücut yapısı, genetik etkiler, çevresel etkenler, yaşın ilerlemesi, hormonal etkiler gibi durumlar kalça görünümünün bozulmasına sebep olabilir, ya da kişiler mevcut kalça görüntüsünden memnun olmayabilirler. Bu noktada devreye giren Brezilya popo estetiği ameliyatı ile yağ hücrelerinin yenilenme potansiyelinden faydalanarak kalçanın yeniden şekillendirilmesi ve hacim kazanması sağlanır.

Brezilya poposu ameliyatı (BBL), özel yağ transferi yöntemlerini kullanan bir operasyon tekniği olmakla birlikte kalçaya dolgunluk, sıkılık ve yuvarlak bir görünüm kazandırır.

Bu operasyon çeşidinde implant kullanılmadan liposuction (yağ aldırma) yöntemi ile vücudun diğer bölgelerinden alınan fazla yağlar kullanılarak popo daha estetik hale getirilir.

Yani, kişinin vücudundan alınan yağlar kullanılır ve kalça kısmına enjekte edilir. Bu yöntemle kalça ile birlikte vücut da yeniden şekillendirilmiş olur.

BBL nasıl yapılır?

Brezilya kalça estetiği veya Brezilya Poposu ameliyatı üç farklı aşamada gerçekleştirilir. Bu aşamalar aşağıdaki gibi sıralanabilir; 

 • Brezilya Poposu (Brazilian Butt Lift) Ameliyatında ilk aşamada Liposuction yöntemi ile vücudun diğer bölgelerinden fazla yağlar alınır. Vaser Liposuction yağ dokusuna en az hasar verip maksimum verim alınan bir yöntemdir,  vaser liposuction yönteminde ses dalgaları ile  yağ dokularına zarar vermeden yağ vücuttan alınır ve ihtiyaç duyulan bölgelere enjekte etmek için kullanılabilir.
 • Alınan fazla yağlar sadeleştirilerek transfer için uygun hale getirilir.
 •  Sadeleştirilip hazırlanan yağlar popoyu şekillendirmek ve hacmi artırmak için ameliyat öncesi planlanan bölgelere (popoya yağ enjeksiyon) enjekte edilir.

Brazilian butt lift sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Bu ameliyatta popoya yağ enjeksiyonu yapıldığı için hastanın yaklaşık üç hafta boyunca yüzüstü yatması önerilir. Yüz üstü yatmanın amacı ise enjekte edilen yağların üzerine herhangi bir baskı oluşmasını engellemektir. Üç haftanın sonunda yatma konusunda belirli bir sınırlamaya gerek yoktur. BBL ameliyatı sonrasında hastaların liposuction bölgelerine ve kalçaya lenfatik masaj yaptırmaları tavsiye edilir. Yapılan masaj liposuction bölgelerinde iyileşmenin daha hızlı olmasına yardımcı olurken, kalçanın da daha yuvarlak görünmesine ve enjekte edilen yağların daha homojen dağılmasına yardımcı olur. Hastalar ameliyat sonunda rahatça oturabilmek için özel üretilmiş BBL yastıklarını kullanmalıdır. Bu yastıklar yardımıyla hasta otururken poponun enjeksiyon yapılan kısmında baskı oluşmaz.

İletişime Geç

  Sıkça Sorulan Sorular

  Ameliyat Ne Kadar Sürer?

  Genel anestezi kullanılarak yapılan BBL estetiği operasyonları liposuction tekniklerini de içermekte olup operasyonun tamamı baştan sonra yaklaşık 2 ile 4 saat arası bir sürede tamamlanır. Başka bir operasyonun kombine edilmesi ya da alınan yağın fazla olması durumunda sürede değişiklik olabilir.

  Ağrı ya da Acı Hissedilir Mi?

  BBL estetiği ameliyatı sırasında hastanın herhangi bir ağrı ya da acı hissetmesi söz konusu olmaz. Operasyonun ardından hafif şiddette ağrılar olabilse de hastaların serum ve ağrı kesici takviyeleri ile bu dönemi son derece konforlu bir şekilde atlatması sağlanır.

  Operasyon Sonrasında İz Kalır Mı?

  BBL estetiği ameliyatı sırasında hastaların vücudunda herhangi bir kesi oluşturulması söz konusu olmaz. Bölgeden yağ alımı liposuction cihazına bağlı bulunan çok ince kanüller aracılığı ile 3-4 mm lik deliklerden gerçekleştirilir. Alınan yağlar yine bu çok ince kanüllerin kullanımı ile popoya enjekte edildiğinden dolayı izler kısa bir süre içerisinde kaybolmaya başlar.

  BBL Ameliyatı Geçici Mi?

  Yağ enjeksiyonu yöntemi kullanılarak yapılan popo şekillendirme işlemlerinde operasyondan bir süre sonra yağ dokusunun bir kısmının kaybedilmesi söz konusu olabilir. Aktarılan yağlar hastanın operasyondan sonraki kilo dalgalanmalarından da etkilenir. BBL ameliyatının sonuçlarının kalıcı olması için hastanın düzenli bir diyete ve aktif bir yaşam tarzına sahip olması, ciddi ölçüde kilo dalgalanmalarından uzak durması gerekir.

  Ne Zaman Normal Hayata Dönebilirim?

  BBL estetiği operasyonlarının ardından hastalar genellikle 5-7 günlük bir süre sonunda normal yaşamlarına dönebilir. Ancak; zorlanmalarına neden olabilecek ağır işlerden ve ağır egzersizlerden uzak durmaları tavsiye edilir.

  Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Danış

  Bize Ulaşın

  Op. Dr.

  Emre Gönenç

  Baygöl

  İle Tanışın

  1983 yılında Bandırma’da doğdum. İlkokulu Bursa Setbaşı İlköğretim okulunda, orta okul ve liseyi Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladım.
  2001 yılında başladığım Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldum. 2008 yılında Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’nde başladığım Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlık eğitimimi 2014 yılında başarı ile tamamladım. Uzmanlık eğitimim sırasında 2012 yılında Wisconsin Üniversitesi Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde “observer” olarak bulundum. 2014-2018 yılları arasında Kırklareli Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olarak görev yaptım. 2018 Eylül ayında Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah görev yapmaya başladım. 2022 Ocak ayında kendi özel kliniğimi açtım ve mesleğimi kendi kliniğimde icra ederek hastalarıma hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

  Tüm Tedavi & İşlemlerimiz ile ilgili sorularınız için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

  Nasıl Bir Hizmet Sağlıyoruz

  VIP Transfer
  Hizmeti

  Yurt dışından gelen misafirlerimizi hava alanı - otel - hastane transferlerini VIP araçlarımızla yapıyoruz.

  Otel
  Konaklama

  Anlaşmalı otellerimiz ile ameliyat öncesi ve sonrası konaklamalarınızı organize ediyoruz.

  Hastane
  Süreci

  Tüm ameliyatlarımızı son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde uzman ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.

  Hasta Yorumları

  Bilgilerinizi İletin Sizinle İletişime Geçelim

   × Doktora Danış