Migren Botoksu Nedir?

Migren, kişiyi psikolojik ve sosyal açıdan etkileyen baş ağrısı ile karakterize kronik, nörolojik bir hastalıktır.
Migren botoksu, migren ataklarının başlamasına sebep olan aşırı kas kasılma bölgelerinin kontrollü olarak zayıflatılarak, kronik migren ataklarının başlamasını önlemeye yönelik bir yardımcı migren tedavi yöntemidir. FDA(Amerikan İlaç Dairesi) botoksu 2010 yılında migrenin profilaktik (önleyici) tedavisinde kullanılan bir ilaç olarak onayladı. Yani migren hastalığında botulinum toksin uygulaması atakların önlenmesinde kanıta dayalı, etkili güvenilir bir tedavi seçeneğidir. Botoks uygulaması atakların sıklık, şiddet ve süresini azaltmaktadır. Böylelikle hastaların yaşam kalitelerinde anlamlı bir artış olmaktadır.

mi̇gren botoksu Nasıl Yapılır?

Migren botoksu bu konuda eğitimli ve deneyimli bir doktor tarafından yapılması gereken bir tedavi yöntemidir. Botoks uygulaması baş ağrısına neden olan şakaklar, alın, boyundaki belirli kaslar ve baş arkasına enjekte edilir. Nörotransmitter ve nöropeptidlerin salınımının önlenmesi sayesinde sinir iletimi olmaz ve baş ağrısı önlenmiş, tedavi edilmiş olur. Migren botoksu ince iğneler yardımıyla yapılır, işlem ağrısızdır, bu işlem ortalama 15-20 dakika sürer.

mi̇gren botoksu etki̇si̇ ne kadar sürer?

Migren botoksunun etkisi 7-10 gün içinde başlar ve 4-6 ay kadar devam eder. Migren ağrısının şiddeti, yaşanan ağrının sıklığı ve kas kasılmasını oluşturan kasların kuvveti migren botoksunun etkisinin ne kadar süreceğini belirleyen faktörlerdendir. Uygulanan botoks etkisi bitince tekrar migren botoksu uygulanabilir ve düzenli uygulamalarda ağrılarda büyük oranda azalma görülür ve kişinin yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olur.

İletişime Geç

  Op. Dr.

  Emre Gönenç

  Baygöl

  İle Tanışın

  1983 yılında Bandırma’da doğdum. İlkokulu Bursa Setbaşı İlköğretim okulunda, orta okul ve liseyi Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladım.
  2001 yılında başladığım Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldum. 2008 yılında Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’nde başladığım Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlık eğitimimi 2014 yılında başarı ile tamamladım. Uzmanlık eğitimim sırasında 2012 yılında Wisconsin Üniversitesi Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde “observer” olarak bulundum. 2014-2018 yılları arasında Kırklareli Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olarak görev yaptım. 2018 Eylül ayında Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah görev yapmaya başladım. 2022 Ocak ayında kendi özel kliniğimi açtım ve mesleğimi kendi kliniğimde icra ederek hastalarıma hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

  Tüm Tedavi & İşlemlerimiz ile ilgili sorularınız için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

  Nasıl Bir Hizmet Sağlıyoruz

  VIP Transfer
  Hizmeti

  Yurt dışından gelen misafirlerimizi hava alanı - otel - hastane transferlerini VIP araçlarımızla yapıyoruz.

  Otel
  Konaklama

  Anlaşmalı otellerimiz ile ameliyat öncesi ve sonrası konaklamalarınızı organize ediyoruz.

  Hastane
  Süreci

  Tüm ameliyatlarımızı son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde uzman ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.

  Hasta Yorumları

  Bilgilerinizi İletin Sizinle İletişime Geçelim

   × Doktora Danış