Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı hem estetik bir görünüm sağlamak hem de boyun, omuz, sırt ağrısı gibi bazı sağlık problemlerini ortadan kaldırmak amacıyla tercih edilir. Büyük memelere sahip hastalar, günlük fiziksel aktiviteleri yaparken de bazı zorluklar yaşayabilirler.
Genetik faktörler, kilo alma, emzirme dönemi gibi pek çok etken memelerde büyümeye neden olabilir. Memelerde sarkma ile birlikte ciltte kaşıntı, pişik gibi sorunlar da yaşanabilir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatı sadece estetik bir ameliyat olarak değil, sağlığı korumak için de gerekli bir operasyondur. Buradaki kilit nokta, sağlık sorunlarının oluşmasını ve kronikleşmesini beklemeden bu ameliyatın gerçekleştirilmesidir.

Meme Küçültme Operasyonu Kimler İçin Uygun

Vücut gelişimini tamamlayan, genel sağlık durumu iyi olan ve 18 yaş üzerindeki herkes meme küçültme operasyonu olabilir. Bu kriterlere uygun hastalar için bu ameliyat ne kadar erken yaşta yapılırsa o oranda yaş aldıkça yaşanacak olan muhtemel problemlerin önüne geçilmiş olur.

Meme küçültme ameliyatından sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Meme küçültme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken süreçler aşağıdaki gibi sıralanabilir
 • Meme küçültme ameliyatından sonra 3 – 7 gün arasında evde istirahat önerilir.
 • Doktorunuzun önerdiği ilaçlar önerdiği şekilde kullanılmalıdır.
 • Ortalama 6 hafta medikal sütyen kullanılması önerilir.
 • Meme küçültme ameliyatı sonrasında belirli aralıklarla pansuman yapmak / yaptırmak gerekir.
 • Ortalama 1 ay kadar ağır yükler kaldırmamak gerekir.
 • Ameliyattan sonra memelerde şişlik meydana gelebilir. Bu normal kabul edilir. Bu şişliklerde 3 hafta ila 4 hafta arasında azalma olur.
 • Memelerin istenilen görünüme kavuşması 6 ay – 1 yılı bulabilir.
 • Ortalama 1 ay spor ya da egzersizden kaçınılmalıdır, 1. aydan sonra hafif egzersizlere başlanabilir.

İletişime Geç

  Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı Oluyor Mu?

  Her ameliyattan sonra az ya da çok ağrı olabilir. Ağrı hissi subjektif bir histir. Bu yüzden kimin ne kadar ağrı hissedeceği kişinin acı eşiğine göre değişir ancak meme küçültme ameliyatı çok ağrılı ameliyatlar kapsamında değildir.

  Memelerde Ne Kadar Küçülme Elde Edilebilir?

  Bu durum kişiden, kullanılan tekniğe ve isteğe bağlı olarak değişkenlik gösterir. Meme küçültme ameliyatında meme boyutları hasta ile birlikte ameliyattan önce muayenede kararlaştırılabilir.

  Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır Mı?

  Deride kesinin olduğu her durumda iz kalır. Ameliyat sonrasında ilk zamanlarda bu izler belirgin olsa da zamanla belirginliği azalır. Bu süreç bazı hastalarda birkaç ay iken bazı hastalarda bir yılı bulabilir. Nihai olarak kalacak izi kullanılan teknik kadar hastanın kendi bünyesi de belirler.

  Op. Dr.

  Emre Gönenç

  Baygöl

  İle Tanışın

  1983 yılında Bandırma’da doğdum. İlkokulu Bursa Setbaşı İlköğretim okulunda, orta okul ve liseyi Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladım.
  2001 yılında başladığım Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldum. 2008 yılında Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’nde başladığım Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlık eğitimimi 2014 yılında başarı ile tamamladım. Uzmanlık eğitimim sırasında 2012 yılında Wisconsin Üniversitesi Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde “observer” olarak bulundum. 2014-2018 yılları arasında Kırklareli Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olarak görev yaptım. 2018 Eylül ayında Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah görev yapmaya başladım. 2022 Ocak ayında kendi özel kliniğimi açtım ve mesleğimi kendi kliniğimde icra ederek hastalarıma hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

  Tüm Tedavi & İşlemlerimiz ile ilgili sorularınız için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

  Nasıl Bir Hizmet Sağlıyoruz

  VIP Transfer
  Hizmeti

  Yurt dışından gelen misafirlerimizi hava alanı - otel - hastane transferlerini VIP araçlarımızla yapıyoruz.

  Otel
  Konaklama

  Anlaşmalı otellerimiz ile ameliyat öncesi ve sonrası konaklamalarınızı organize ediyoruz.

  Hastane
  Süreci

  Tüm ameliyatlarımızı son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde uzman ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.

  Hasta Yorumları

  Bilgilerinizi İletin Sizinle İletişime Geçelim

   × Doktora Danış