Meme dikleştirme (mastopeksi) nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı küçültme ameliyatı ile teknik olarak benzer uygulama süreçlerine sahiptir. Sarkan memelerde doku alınmasına ihtiyaç duyulmaz. Meme yapısında kas dokusu bulunmadığı ve tamamen yağ ve süt bezlerinden meydana geldiği için; meme dokusu yaş ve zamanla yer çekimi, yaş alma, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yanlış sütyen kullanımı gibi nedenlerle eski diri ve dik halini kaybeder. Meme dokusu hacmini kaybeder ve memenin derisi sarkabilir. Bu durumu hem estetik hem de sağlık açısından tedavi etmek için meme dikleştirme ameliyatı uygulanmalıdır. Meme dikleştirme ameliyatı ile hacmini kaybetmiş, sarkık meme görünümünü onarmak mümkündür. Eğer meme dokusu yeterli bir hacme sahip değilse sadece meme toparlama ameliyatı sarkık memeler için yeterli olmayabilir. Bu ameliyat meme sarkıklıklarını tedavi edebilir ancak memeye hacim vermez. Bu gibi durumlarda , memeleri dikleştirme ameliyatı ile meme büyütme ameliyatı aynı anda uygulanabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Meme ameliyatları öncesinde 40 yaş altı hastalarda meme ultrasonografisi, 40 yaş üstü hastalarda mammografi tetkikleri yapılması şarttır. Hastanın sürekli olarak kullandığı ilaçlar konusunda doktorunu önceden bilgilendirmesi ve gerekiyorsa kesilmesi gereken ilaçların belirlenmesi önemlidir.

Sigaranın operasyondan 3 hafta öncesinde bırakılması ve ameliyat sonrası 3 hafta içilmemesi yaraların iyileşme sürecinin uzamaması için çok önemlidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi ile yapılır. Ameliyat süresi ortalama 3 saattir. Ameliyatta kullanılacak teknikler ve yapılacak işlemler kişiye özel olarak planlanır. Meme büyütme ya da meme küçültme işlemleri de aynı anda uygulanabilir.

Eğer sarkma hafif derecede, meme dokusu miktarı da uygunsa meme dokusu altına konulan silikon protezler ile meme daha dolgun ve dik hale getirilebilir. Eğer sarkma çok fazla ve meme dokusu yeterli ise meme küçültme işlemine benzer şekilde toparlama yapılabilir. Eğer sarkma fazla ve meme dokusu yetersiz ise hem silikonlarla meme büyütme hem de meme dikleştirme yapılması gerekir.

İletişime Geç

  Mastopeksi ameliyatından sonra nelere dikkat etmek gerekir?

  Mastopeksi ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Ameliyattan  3 – 4 saat sonra sıvı besinler tüketilebilir.
  • Hastanedeki yatış sürecinde hastaya destek amaçlı serum, ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi tercih edilebilir.
  • Çoğunlukla ertesi gün yapılan muayene sonrası drenler çıkarılır ve diğer tetkiklerin sonucuna göre hasta taburcu edilir. Bazı durumlarda drenler 1-2 gün daha takılı kalabilir.
  • Hastaneden  taburcu olduktan sonra bolca sıvı besinler ile beslenmeli, önerilen antibiyotik ve ağrı kesicileri içilmeli ve doktorun verdiği özel sütyenler hiç çıkarılmamalıdır. 
  • Ameliyattan sonraki günler kolların sık kullanılacağı durumlardan kaçınmak gerekir.  
  • Ameliyattan 3 – 4 gün sonra banyo yapılabilir.  
  • Ameliyattan 7 gün sonra sosyal yaşama dönülebilir. 
  • Cerrahi müdahaleye bağlı şişliklerin tamamen geçmesi ve göğüslerin son halini alması 3 ay kadar sürebilir. 

  Sıkça Sorulan Sorular

  Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Emzirebilir miyim?

  Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında bayanların emzirme fonksiyonu korunur. Ancak meme dikleştirme ameliyatı sonrasında hastanın gebe kalma planı varsa bunun için 6 ay-1 yıl beklenmesi önerilir.

  Meme Dikleştirmede Meme Boyutum Değişecek mi?

  Tek başına meme dikleştirme ameliyatı uygulanması hastanın göğüslerinin boyutunda önemli ölçüde değişikliğe neden olmaz. Yalnızca daha dolgun, yuvarlak ve diri görünmesini sağlar. Eğer kişi göğüslerinin daha dik ve daha büyük ya da daha küçük bir görünüme sahip olmasını istiyorsa meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte meme büyütme ya da meme küçültme estetiği ameliyatı da uygulanmalıdır.

  Ameliyatsız Meme Dikleştirme Mümkün mü?

  Memelerdeki sarkma meme bağlarında meydana gelen gevşemeden kaynaklanır. Gevşemiş meme bağlarının tedavi edilmesinin tek yolu meme dikleştirme ameliyatıdır. Bazı kişiler spor ile göğüslerde dikleşme sağlanabileceğini düşünse de spor yapmak meme dokusu ve ciltteki gevşemeyi tedavi etmez. 

  Meme Dikleştirme Sonrası Hissizlik Olur mu?

  Meme dikleştirme ameliyatından sonra 1-3 ay boyunca meme başında ve göğsün alt bölgesinde hissizlik oluşabilir, bu durum genellikle geçici olan normal bir iyileşme safhasıdır. İyileşme sırasında yeni sinir uçlarının oluşması ile kaşıntı, yanma batma da hissedilebilir. Bu durum da geçicidir.

  Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Danış

  Bize Ulaşın

  Op. Dr.

  Emre Gönenç

  Baygöl

  İle Tanışın

  1983 yılında Bandırma’da doğdum. İlkokulu Bursa Setbaşı İlköğretim okulunda, orta okul ve liseyi Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladım.
  2001 yılında başladığım Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldum. 2008 yılında Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’nde başladığım Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlık eğitimimi 2014 yılında başarı ile tamamladım. Uzmanlık eğitimim sırasında 2012 yılında Wisconsin Üniversitesi Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde “observer” olarak bulundum. 2014-2018 yılları arasında Kırklareli Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olarak görev yaptım. 2018 Eylül ayında Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah görev yapmaya başladım. 2022 Ocak ayında kendi özel kliniğimi açtım ve mesleğimi kendi kliniğimde icra ederek hastalarıma hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

  Tüm Tedavi & İşlemlerimiz ile ilgili sorularınız için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

  Nasıl Bir Hizmet Sağlıyoruz

  VIP Transfer
  Hizmeti

  Yurt dışından gelen misafirlerimizi hava alanı - otel - hastane transferlerini VIP araçlarımızla yapıyoruz.

  Otel
  Konaklama

  Anlaşmalı otellerimiz ile ameliyat öncesi ve sonrası konaklamalarınızı organize ediyoruz.

  Hastane
  Süreci

  Tüm ameliyatlarımızı son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde uzman ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.

  Hasta Yorumları

  Bilgilerinizi İletin Sizinle İletişime Geçelim

   × Doktora Danış