Meme Büyütme Ameliyatı Nedir ?

Meme büyütme ameliyatı meme dokuları istenilen ölçülerden küçük olan kadınların başvurduğu bir estetik uygulamadır. Meme büyütme ameliyatları günümüzde çok konforlu bir şekilde uygulanabilmektedir.
Meme büyütme ameliyatlarında günümüzde standart olarak içi silikon jel dolu protezler (meme implantı) kullanılmakta olup, son dönemde popüler olan yağ enjeksiyonları da uygun hastalarda uygulanabilir bir yöntemdir. Bazı hastalarda ise bu iki yöntemi kombine etmek çok daha etkili bir sonuç almamıza yardımcı olur.

Meme büyütme ameliyatı gerektirecek nedenler: 

 • Memenin gelişimsel olarak küçük olması.
 • Hastanın daha büyük bir meme görünümü istemesi 
 • Doğum ve emzirme sonrası memenin hacim kaybetmesi. 
 • Aşırı kilo vermeye bağlı olarak memenin hacim kaybetmesi. 
 • Her iki meme arasında ciddi boyut farkı olması 
 • Herhangi bir sebeple meme kaybı olması.

Meme Büyütme ameliyatında kesi türleri nelerdir?

Meme büyütme ameliyatında kesi yeri olarak iyileşme sonrası saklanabilecek ve dolayısıyla az görünür olacak bölgeler tercih edilmektedir. Bu sebeple kesi yeri olarak tercih edilen yerler;

 • meme altı kıvrımı 
 • meme başı alt yarım dairesi 
 • koltuk altı bölgesidir.

İletişime Geç

  Silikon hangi plana yerleştirilir?

  Meme büyütme ameliyatında kullanılan silikonun yerleştirileceği plan temel olarak kas üstü ve kas altı olarak ikiye ayrılmaktadır. Kas altı alanda ‘’dual plan’’ olarak adlandırdığımız şekilde alt gruplara ayrılır. Silikonun hangi plana yerleştirileceği yapılan ölçümlerle ameliyat öncesinde belirlenir. Meme dokusunun hacmi ve kalınlığına göre kas altı ya da kas üstü plana karar verilir.

  Meme Büyütme sonrası İyileşme süreci nasıl olur?

  Meme büyütme ameliyatı ortalama 45 dakika-1 saat süren bir ameliyattır. İyileşme süreleri kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte ortalama günlük hayata dönüş süresi 5-7 gündür. Meme büyütme ameliyatının iyileşme sürecinde sırtta, omurlarda ya da göğüs bölgesinde ağrılar hissedilebilir. Bu durum normal olup yaklaşık 1 hafta içinde azalarak kaybolur.

  Meme Büyütme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler:

  İyileşme sürecinde kullanılması için yazılacak ilaçların, tarif edildiği şekilde kullanılması gerekir. Ağrı kesici ilaçlara ek olarak, antibiyotik ve şişlik azaltıcı ilaçlar da reçete edilebilir. Ameliyattan sonra ortalama 6 hafta kadar medikal bir sütyen kullanılır. Özellikle ilk 1 ay fiziksel darbelere karşı daha dikkatli olunması önerilir. Hastanın operasyondan sonra 3-4 gün içerisinde sosyal hayatına dönebilmesine rağmen, yaklaşık 1 ay egzersiz yapması sakınca taşır. Hastanın normal egzersiz düzenine ancak 6. Hafta itibariyle yavaşça geri dönmesi uygundur. Doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca masaj uygulaması gerekebilir.

  Protez (İmplant) Tipleri Nelerdir?

  Meme protezleri şekline göre yuvarlak ve damla şekilli olarak ikiye ayrılır. Ayrıca projeksiyon yani yüksekliklerine göre hacimleri de değişkenlik gösterir. Protezin dış kılıfının yüzeyine göre ise düz ya da pütürlü yüzeyli olarak yine ikiye ayrılır. Hangi şeklin ve hangi yüzey özelliğinin kullanılacağına muayene sonrası hastamızla birlikte karar veriyoruz.

  Op. Dr.

  Emre Gönenç

  Baygöl

  İle Tanışın

  1983 yılında Bandırma’da doğdum. İlkokulu Bursa Setbaşı İlköğretim okulunda, orta okul ve liseyi Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladım.
  2001 yılında başladığım Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldum. 2008 yılında Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’nde başladığım Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlık eğitimimi 2014 yılında başarı ile tamamladım. Uzmanlık eğitimim sırasında 2012 yılında Wisconsin Üniversitesi Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde “observer” olarak bulundum. 2014-2018 yılları arasında Kırklareli Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olarak görev yaptım. 2018 Eylül ayında Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah görev yapmaya başladım. 2022 Ocak ayında kendi özel kliniğimi açtım ve mesleğimi kendi kliniğimde icra ederek hastalarıma hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

  Tüm Tedavi & İşlemlerimiz ile ilgili sorularınız için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

  Nasıl Bir Hizmet Sağlıyoruz

  VIP Transfer
  Hizmeti

  Yurt dışından gelen misafirlerimizi hava alanı - otel - hastane transferlerini VIP araçlarımızla yapıyoruz.

  Otel
  Konaklama

  Anlaşmalı otellerimiz ile ameliyat öncesi ve sonrası konaklamalarınızı organize ediyoruz.

  Hastane
  Süreci

  Tüm ameliyatlarımızı son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde uzman ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.

  Hasta Yorumları

  Bilgilerinizi İletin Sizinle İletişime Geçelim

   × Doktora Danış