Liposuction nedir ?

Liposuction, kelime anlamı olarak “yağ çekme, yağ alma” olarak tanımlanabilir. Liposuction, vücudun belli bölgelerinde biriken yağların bir vakumlu cihaz ve ince kanüller yardımıyla emilerek vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Liposuction konusunda dikkat edilmesi gereken nokta bu tedavi yönteminin bir zayıflama ameliyatı değil, bölgesel inatçı yağları uzaklaştırarak vücut şekillendirme ameliyatı olmasıdır.

Vücudun hangi bölgelerine uygulanabilir?

 • Çene altı, gıdı bölgesi
 • Boyun
 • Kollar ve omuzlar
 • Memeler
 • Karın
 • Kalça ve basenler
 • Bel
 • Sırt
 • Diz çevresi
 • Bacaklar

Liposuction yöntemi ile alınan yağlar sadeleştirildikten sonra vücudun diğer bölgelerindeki hacim eksikliklerini gidermek için de kullanılabilir. 

Liposuction İçin kullanılan yardımcı cihazlar nelerdir?

 Liposuction, kişinin egzersiz ve diyete rağmen kurtulamadığı bölgesel inatçı yağları vakumlu cihaz ve ince kanüller yardımı ile vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Bunun için kullanılan yardımcı teknolojik cihazlar da mevcuttur. 

Bu cihazlardan en sık kullanılanı Vaser cihazıdır. Vaser cihazı liposuction yapılacak bölgedeki yağların ses dalgaları yardımı ile kırılmasını sağlarken damarların korunmasına yardımcı olur. Bu şekilde daha az kanama olması nedeni ile hastanın ameliyat sonrası toparlama süreci hızlanır. Vaser cihazı gibi yağların kırılmasını sağlayan bir diğer teknoloji de lazer cihazlarıdır. Lazer cihazları ısı yardımı ile yağların kırılmasını sağlar.

 

Ancak Vaser liposuction sonrası alınan yağlar vücudun başka bölgelerine enjekte etmek için kullanılabilirken, Lazer liposuction sonrası ısıya bağlı olarak yağ dokularının canlı kalma oranı düşeceği için yağ enjeksiyonu tekniğinde kullanılması doğru değildir.

Liposuction ameliyatları ile birlikte kullanılan başka bir teknoloji de Plasma enerjisi ile çalışan cihazlardır. Bu cihazlar da liposuction yapılan bölgedeki cildin sıkılaşması için kullanılarak liposuction sonrası oluşabilecek cilt sarkmalarının önüne geçmemize yardımcı olurlar.

İletişime Geç

  Liposuction sonrası İyileşme süreci nasıl olur?

  Liposuction ameliyatı sonrası yapılan bölge sayısına ve alınan yağ miktarına bağlı olarak hastanın 1 ya da 2 gece hastanede kalması önerilir. Ameliyat sonrası yapılan bölgelere göre hazırlanan özel medikal korseler kullanılmalıdır. Bu korseler deri altındaki ödem ve şişliğin daha hızlı bir şekilde azalması için yardımcı olacaktır. Korselerin kullanım süresi 6-10 haftadır. 

  Ameliyat sonrası doktorunuzun önerdiği şekilde lenfatik masaj seanslarının uygulanması iyileşmeyi hızlandırmasının yanı sıra deride oluşabilecek düzensizliklerinin önüne geçer.

  Liposuction sonrası ameliyat edilen bölgelerde morluklar, şişlikler ya da hissizlik yaşanabilir. Bu durumların hepsi geçicidir.

  Ameliyat  sonrası dönemde uygun süre geçtikten sonra mutlaka egzersiz ve sağlıklı beslenme ile alınan sonuç desteklenmelidir. Bu şekilde sonucun kalitesi artacak ve daha uzun süreli olacaktır. Liposuction sırasında cilt altındaki tüm yağın alınmadığını, sadece fazla olan miktarın alındığını asla unutmayın. Liposuction kalıcıdır, ancak kilo alımı ile yağlanma başka bölgelerde yaşanabilir. Buna engel olmak için dikkat edilmesi gerekir.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Liposuction Nedir? Liposuction Kimlere Yapılır?

  Liposuction cilt altındaki fazla yağların kanül ve vakum yardımıyla vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. Özellikle belli bölgelerde orantısız şekil bozukluğuna sebep olan inatçı yağlardan kurtulmak isteyen hastalara yapılır.

  Liposuction ile alınan yağlar başka bölgeyi şekillendirmek için kullanılır mı?

  Kendi vücudunuzdan çıkarılan yağlar belli işlemlerden geçirilerek sadeleştirildikten sonra vücudun başka bölgelerindeki hacim eksikliğini gidermek ya da daha hacimli hale getirmek için kullanılabilir. En sık yağ transferi uyguladığımız bölgeler; 

  • Popo
  • Orta yüz bölgesi, alın ve çene ucu
  • Meme
  • Eller 

  Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Danış

  Bize Ulaşın

  Op. Dr.

  Emre Gönenç

  Baygöl

  İle Tanışın

  1983 yılında Bandırma’da doğdum. İlkokulu Bursa Setbaşı İlköğretim okulunda, orta okul ve liseyi Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladım.
  2001 yılında başladığım Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldum. 2008 yılında Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’nde başladığım Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlık eğitimimi 2014 yılında başarı ile tamamladım. Uzmanlık eğitimim sırasında 2012 yılında Wisconsin Üniversitesi Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde “observer” olarak bulundum. 2014-2018 yılları arasında Kırklareli Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olarak görev yaptım. 2018 Eylül ayında Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah görev yapmaya başladım. 2022 Ocak ayında kendi özel kliniğimi açtım ve mesleğimi kendi kliniğimde icra ederek hastalarıma hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

  Tüm Tedavi & İşlemlerimiz ile ilgili sorularınız için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

  Nasıl Bir Hizmet Sağlıyoruz

  VIP Transfer
  Hizmeti

  Yurt dışından gelen misafirlerimizi hava alanı - otel - hastane transferlerini VIP araçlarımızla yapıyoruz.

  Otel
  Konaklama

  Anlaşmalı otellerimiz ile ameliyat öncesi ve sonrası konaklamalarınızı organize ediyoruz.

  Hastane
  Süreci

  Tüm ameliyatlarımızı son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde uzman ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.

  Hasta Yorumları

  Bilgilerinizi İletin Sizinle İletişime Geçelim

   × Doktora Danış