Kol Germe Nedir?

Hastanın yaşına ve hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak kolun derisinde sarkmalar meydana gelebilir. Özellikle günümüzde çok sık yapılan obezite ameliyatlarından sonra bu sarkmaların görülme sıklığı artmıştır. Bu durum kişilerde yazın kısa kollu kıyafetler giyildiği zaman rahatsızlığa sebep olur.

Bu sarkmaların tedavisi ise cerrahidir ve uygun hastalarda kol germe ameliyatı ile çok tatmin edici sonuçlar alınır.

Kol Germe Ameliyatı İçin Uygun Bir Aday mıyım?

Eğer aşırı kilo kaybına bağlı üst kollarınızda sarkmalar varsa, üst kollarınız alt kollarınızla orantılı değilse, egzersiz yapmanıza rağmen bu sarkmalar düzelmiyorsa, kol germe ameliyatı yaptırabilirsiniz.

Kol Germe Ameliyatı

Kol germe ameliyatı genel anestezi altında yapılan ve ortalama 2 saat süren bir ameliyattır. Kol içine yapılacak kesinin uzunluğu ve formu, çıkarılacak deri miktarına göre değişkenlik gösterir. Kesiler cerrahın tercihine bağlı olarak, kol iç ya da arka kısmında kalacak şekilde planlanır. Gerekli olan durumlarda liposculpture yöntemleri ile kol germe ameliyatı kombine edilir.

İletişime Geç

  Kol Germe ameliyatından sonra nelere dikkat etmek gerekir?

  Kol germe ameliyatından sonra iyileşme süreci aşağıdaki gibi gerçekleşir;

  • Kol germe ameliyatı sonrası hastalar genellikle bir gün hastanede kaldıktan sonra, gerekli bilgilendirmelerle taburcu edilir.
  • Ameliyattan sonra kanamanın ve sıvı birikiminin oluşmasının önüne geçmek için bölgeye 2 gün ila 3 gün boyunca kolda kalacak lastik boru drenler yerleştirilir.
  • Kol germe operasyonundan sonra oluşması muhtemel olan ödem, şişme ve kanama durumlarını engellemek için baskılı bandaj uygulanabilir.
  • Ameliyattan sonra yaklaşık 21 gün boyunca kol korsesi takılması önerilir ve bu sayede daha az şişlik meydana gelir ve derinin altta kalan dokulara yapışıp küçülmesi sağlanır.
  • Ameliyat sonrası dikişler yaklaşık 10 günde tamamen iyileşir.
  • Hasta ameliyattan 10-14 gün sonra günlük hayata geri dönülebilir.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Kol Germe Ameliyatı Geçici Mi?
  Kol germe ameliyatı sonrasında yaşlanma süreci devam ettiğinden kollarda bir miktar gevşeme yaşanabilir. Kilo alıp verme gibi durumlar da bu süreci hızlandıran etkenler arasında yer alır. Ancak, hastanın kollarının ameliyattan önceki duruma dönmesi söz konusu olmaz.
  Ne Zaman Normal Hayata Dönebilirim?
  İlk yaranın iyileşme süresi 5 ila 10 gün içinde gözlemlenir. Ameliyattan 2 hafta sonra şişlikler dağılır ve kesi hatları solmaya başlar. Bu arada hasta normal yaşantısına geri dönüş yapabilir. Kol germe ameliyatından sonra 2 ay kadar, ağır bedensel sportif aktivitelerden kaçınılması gereklidir. Kol germe ameliyatının ardından hastalar 1 hafta sonunda hareket kabiliyetlerini yeniden kazanır günlük aktivitelerini yapabilecek duruma geliyorlar.
  Operasyon Sonrasında İz Kalır Mı?
  Yapılacak kesinin uzunluğu çıkarılacak deri miktarına göre kişiden kişiye değişebilir. Ameliyat sonrasında kolun iç tarafında ya da arka kısmında kalan ince bir iz görünüyor. Erken dönemlerde kızarık görünen bu iz çoğunlukla 6. aydan itibaren silikleşip belirginliğini kaybetmeye başlar. Ancak, hastanın cilt yapısı da izlerin belirginliği üzerinde etkili bir rol oynar.
  Ağrı ya da Acı Hissedilir Mi?
  Operasyon sırasında anestezinin etkisi ile hastaların herhangi bir acı ya da ağrı hissetmesi söz konusu olmuyor. Ameliyattan sonraki bir haftalık süreçte ağrı hissedilebilir ancak doktorunuz tarafından reçete edilen ağrı kesiciler, bu ağrıları ortadan kaldırır.

  Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Danış

  Bize Ulaşın

  Op. Dr.

  Emre Gönenç

  Baygöl

  İle Tanışın

  1983 yılında Bandırma’da doğdum. İlkokulu Bursa Setbaşı İlköğretim okulunda, orta okul ve liseyi Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladım.
  2001 yılında başladığım Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldum. 2008 yılında Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’nde başladığım Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlık eğitimimi 2014 yılında başarı ile tamamladım. Uzmanlık eğitimim sırasında 2012 yılında Wisconsin Üniversitesi Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde “observer” olarak bulundum. 2014-2018 yılları arasında Kırklareli Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olarak görev yaptım. 2018 Eylül ayında Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah görev yapmaya başladım. 2022 Ocak ayında kendi özel kliniğimi açtım ve mesleğimi kendi kliniğimde icra ederek hastalarıma hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

  Tüm Tedavi & İşlemlerimiz ile ilgili sorularınız için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

  Nasıl Bir Hizmet Sağlıyoruz

  VIP Transfer
  Hizmeti

  Yurt dışından gelen misafirlerimizi hava alanı - otel - hastane transferlerini VIP araçlarımızla yapıyoruz.

  Otel
  Konaklama

  Anlaşmalı otellerimiz ile ameliyat öncesi ve sonrası konaklamalarınızı organize ediyoruz.

  Hastane
  Süreci

  Tüm ameliyatlarımızı son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde uzman ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.

  Hasta Yorumları

  Bilgilerinizi İletin Sizinle İletişime Geçelim

   × Doktora Danış