Kepçe Kulak ameliyatı (otoplasti) nedir?

Özellikle okul çağındaki çocuklar üzerinde psikolojik olarak olumsuz etkisi olan kepçe kulakların, doğru zamanda ve doğru tedavi yöntemleri tercih edilerek tedavisi mümkündür. Kepçe kulak ameliyatı, tecrübeli ellerde ve hastane koşullarında yapılması gereken bir estetik ameliyattır. 

Hastanın yaşı da göz önünde bulundurularak cerrahın önerisi doğrultusunda lokal veya genel anestezi uygulanarak bu ameliyat gerçekleştirilir. 

 

 • kepçe kulak ameliyatı ortalama 1 saat sürer.
 • Yapılan anestezi çeşidine bağlı olarak hastalar ameliyat sonrası aynı gün hastaneden taburcu olabilirler.
 • Ameliyat kulak arkasından yapılan kesi ile gerçekleştirildiği için iyileşme sonrası görünür bir iz kalmaz.
 • Sorunun temel nedenine göre kulak kıkırdakları şekillendirilebilir, kulak açıklığı azaltılabilir, ya da her iki işlem bir arada uygulanabilir.

Otoplasti sonrası İyileşme süreci nasıldır?

 • Kepçe kulak ameliyatında genel anestezi uygulanmayan hasta aynı gün içinde taburcu edilir.
 • Ameliyatın üzerinden 2 gün geçtikten sonra hasta duş alabilir
 • Hastalar ameliyattan 1 hafta sonra rutin sosyal yaşamlarına kolaylıkla dönebilirler.
 • Ameliyat sonrasında 3 hafta kadar özel medikal bandaj kullanılması önerilir.

Çocuklarda Otoplasti Ameliyatı kaç yaşından İtibaren uygulanabilir?

Bebeklerde aile veya doktor tarafından kepçe kulak deformitesi teşhis edilmesine bağlı olarak ameliyat gerektirmeden elastik bantlar yardımıyla kepçe kulak durumu erken tedavi edilebilir.  Kepçe kulaklı olmanın kişiler üzerinde olumsuz etkisi olduğundan erken yaşta tedavi edilmesi önerilir. Bu nedenle okul öncesi dönemde yapılması önerilen kepçe kulak ameliyatı 6 yaşından itibaren uygulanabilir. 

İletişime Geç

  Sıkça Sorulan Sorular

  Kepçe kulak ameliyatsız düzelir mi?

  Kepçe kulak sorunu ameliyatsız tedavi edilememektedir. Çok erken bebeklik dönemi dışında kepçe kulak deformitesinin tedavisi cerrahidir. Bu ameliyatın tıp literatüründeki adı ‘’otoplasti’’ olarak geçer.

  Kepçe kulak olup olmadığını nasıl anlarız?

  Kepçe kulak olduğumu nasıl anlarım ve ameliyatı nasıl yapılır? Tipik olarak kulaklarınız kafatasından yaklaşık 35 dereceden fazla çıkıntılıysa veya kulak kepçenizle kafatası arasında 2 cm den daha fazla boşluk varsa basit bir tanımlamayla kepçe kulak görünümünde kulaklara sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.

  Kepçe kulak nasıl tedavi edilir?

  Kepçe kulak ameliyatı kulak arkasından kesi ile gerçektirilir. Gerekli durumlarda kulak kıkırdaklarına yeniden şekil verilirken, gerekli durumlarda kulak arka açıklığı daraltılır. Ancak genellikle bu iki işlemin bir arada uygulanması gerekmektedir.

  Kepçe kulak neden olur?

  Yelken kulak olarak da adlandırılan kepçe kulak sorunu, kulakta en yaygın olarak görülen şekil bozukluğu türüdür ve genellikle kulak bölgesinde yer alan kıkırdakların gevşekliğinden veya kulak kıvrımlarının yetersizliğinden kaynaklanır.

  Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Danış

  Bize Ulaşın

  Op. Dr.

  Emre Gönenç

  Baygöl

  İle Tanışın

  1983 yılında Bandırma’da doğdum. İlkokulu Bursa Setbaşı İlköğretim okulunda, orta okul ve liseyi Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladım.
  2001 yılında başladığım Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldum. 2008 yılında Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’nde başladığım Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlık eğitimimi 2014 yılında başarı ile tamamladım. Uzmanlık eğitimim sırasında 2012 yılında Wisconsin Üniversitesi Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde “observer” olarak bulundum. 2014-2018 yılları arasında Kırklareli Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olarak görev yaptım. 2018 Eylül ayında Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah görev yapmaya başladım. 2022 Ocak ayında kendi özel kliniğimi açtım ve mesleğimi kendi kliniğimde icra ederek hastalarıma hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

  Tüm Tedavi & İşlemlerimiz ile ilgili sorularınız için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

  Nasıl Bir Hizmet Sağlıyoruz

  VIP Transfer
  Hizmeti

  Yurt dışından gelen misafirlerimizi hava alanı - otel - hastane transferlerini VIP araçlarımızla yapıyoruz.

  Otel
  Konaklama

  Anlaşmalı otellerimiz ile ameliyat öncesi ve sonrası konaklamalarınızı organize ediyoruz.

  Hastane
  Süreci

  Tüm ameliyatlarımızı son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde uzman ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.

  Hasta Yorumları

  Bilgilerinizi İletin Sizinle İletişime Geçelim

   × Doktora Danış