Karın Germe (abdominoplasti) nedir?

Aşırı kilolu olup daha sonra kilo veren kişilerde karın derisi sarkarak estetik olmayan bir görüntüye sebep olur, bu sorunu yaşayan hastalarda karın germe ameliyatı tercih edilir.
Kadınlarda en önemli karın sarkma nedeni gebeliktir. Genellikle gebelik sonrası karın kaslarında zayıflık oluşması sonucu kaslar birbirinden ayrılır ve iç organların itmesi ile karın dışarı sarkmış görünür. Sürekli ve aşırı şekilde kilo alıp verme de bu sarkma konusunda önemli etkendir. Karın germe ameliyatı ile gevşeyip araları açılmış karın kasları sıkılaştırılır, sarkan karın derisinin fazlası yağlarla birlikte alınır, daha gergin ve hoş görünen bir karın görüntüsü elde edilir.

Karın Germe Ameliyatını Kimler Olabilir?

Bu operasyonu genel sağlık sorunu olmayan, vücut kitle endeksi normal veya aşırı kilolu sınıfında olup obez olmayan, karın ön duvarı derisinde sarkma ve karın kaslarında gevşeme olan kişiler olabilir. Ameliyat öncesinde göbek fıtığı açısından tetkik yapılması önerilir. Göbek fıtığı olan hastalarda ameliyat sırasında fıtık onarımı da yapılır.

  Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ortalama 2-3 saat sürer. Hastanın iç çamaşırı içinde gizli kalacak şekilde bir kesi ile gerçekleştirilir. Göbek çevresine göbek deliği transferi için ikinci bir kesi yapılır. Bölgede toplanacak sıvının deri altına akmaması için hastaya dren yerleştirilir. Ameliyat sonrasında dikiş alınmasına gerek olmayacak şekilde cilt kesileri gizli dikişlerle onarılır. Gerekli durumlarda karın germe ameliyatı liposuction yöntemleri ile kombine edilebilir. Karın germe ameliyatından hemen sonra ameliyathanede hastaya uygun korse giydirilir. Korse hastanın toparlanması açısından önemlidir.

   İletişime Geç

    Karın germe (abdominoplasti) sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

    Karın germe ameliyatı sonrasında ilk haftada karın bölgesi şiş olacaktır. Ağızdan ya da damar yoluyla alınacak ağrı kesicilerle hissedilecek ağrı azaltılır. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenler ameliyat sonrasında 1.-3. günlerde çıkarılır. 

    Ameliyat sonrasında hasta ilk 2 hafta ayağa ayağa kalktığında hafif kambur şekilde durması ve yürümesi önerilir. 6 hafta boyunca kullanılacak medikal korse hastanın karın bölgesini destekleyecek şekilde tasaranmıştır.

    Operasyon sonrası tekrar günlük hayata dönmek birkaç hafta alabilir. Hafif egzersiz, kısa yürüyüşler iyileşme sürecini olumlu etkileyerek, ödemin azalmasına, kan pıhtısı atma riskinin düşmesine ve karın kas tonusunun kazanılmasına yardımcı olur. 

    Sıkça Sorulan Sorular

    Karın Germe Ameliyatı Neden Yapılır? Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

    Karın derisi yaşlanmaya, kilo alıp vermelere bağlı olarak esner veya gebeliklerdeki genişlemelere bağlı olarak zamanla elastikiyetini kaybeder bollaşır ve sarkar. Aynı zamanda karın içi basıncın arttığı gebelik ve aşırı kilo alma durumlarında karın ön duvarında da gevşeklikler ve karında dışarıdan belli olan bir bombeleşme olur. Bu gibi durumlarda karın germe ameliyatı yapılır.

    Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

    Karın germe ameliyatı 2-3 saat arası sürer. Kombine edilecek liposuction gibi yöntemler ameliyat süresini uzatabilir. 

    Karın germe ameliyatı ile kaç kilo verebilirim?

    Unutulmamalıdır ki karın germe ameliyatı kilo verme ameliyatı değil, vücut şekillendirme ameliyatlarından biridir. Dolayısıyla özellikle obez olan hastalara karın germe ameliyatı hasta uygun kiloya düştükten sonra yapılablir.

    Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelikde Sorun Yaşar Mıyım?

    Ameliyat sonrası tekrar hamile kalınması için en az 1 yıl, tercihen 2 yıl beklenmesi önerilmektedir.

    Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

    Doktora Danış

    Bize Ulaşın

    Op. Dr.

    Emre Gönenç

    Baygöl

    İle Tanışın

    1983 yılında Bandırma’da doğdum. İlkokulu Bursa Setbaşı İlköğretim okulunda, orta okul ve liseyi Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladım.
    2001 yılında başladığım Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldum. 2008 yılında Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’nde başladığım Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlık eğitimimi 2014 yılında başarı ile tamamladım. Uzmanlık eğitimim sırasında 2012 yılında Wisconsin Üniversitesi Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde “observer” olarak bulundum. 2014-2018 yılları arasında Kırklareli Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olarak görev yaptım. 2018 Eylül ayında Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah görev yapmaya başladım. 2022 Ocak ayında kendi özel kliniğimi açtım ve mesleğimi kendi kliniğimde icra ederek hastalarıma hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

    Tüm Tedavi & İşlemlerimiz ile ilgili sorularınız için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

    Nasıl Bir Hizmet Sağlıyoruz

    VIP Transfer
    Hizmeti

    Yurt dışından gelen misafirlerimizi hava alanı - otel - hastane transferlerini VIP araçlarımızla yapıyoruz.

    Otel
    Konaklama

    Anlaşmalı otellerimiz ile ameliyat öncesi ve sonrası konaklamalarınızı organize ediyoruz.

    Hastane
    Süreci

    Tüm ameliyatlarımızı son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde uzman ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.

    Hasta Yorumları

    Bilgilerinizi İletin Sizinle İletişime Geçelim

     × Doktora Danış