Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde meme dokusunun kontrolsüz şekilde büyümesine jinekomasti denir ve tedavisi cerrahidir.

Bu durum erkeklerde özgüven kaybına neden olurken, kıyafet seçiminde zorlanma, denize girmekten kaçınma, kambur durma gibi problemleri de beraberinde getirir.

Jinekomastinin en sık nedeni sağlıksız beslenmeye ve besinlerdeki katkı maddelerine bağlı olarak hormonal değişimlerin yaşanmasıdır. Hareketsiz yaşam tarzı da meme büyümesini tetikleyici bir faktördür. Bunun dışında alkol ve uyuşturucu kullanımı, hipogonadizm, yaşlanma, tümörler, hipertiroidi, böbrek ve karaciğer yetmezliği ve hormonal dengeyi bozacak yetersiz beslenme diğer jinekomasti nedenleri arasında sayılabilir.

Jinekomasti ameliyatı

Jinekomasti ameliyatı temel olarak 2 şekilde yapılmaktadır.

 1. Liposuction
 2. Açık teknikle meme dokusunun çıkarılması

Hangi ameliyat türünün uygulanacağına jinekomastinin tipi ve derecesine göre karar verilir. Gerekli durumlarda iki ameliyat tekniği kombine de edilebilir.
Ameliyat sonrasında 6 hafta korse kullanılması; ağır kaldırmak ve yüzme, fitness gibi efor gerektiren sporlardan uzak durulması önerilir.

Jinekomasti tedavisi Kalıcı Mıdır?

Doğru teknik seçimi ile tedavi edilen jinekomastinin tekrarlama olasılığı çok düşüktür.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat edilmelidir ?

Jinekomasti ameliyatından önce 5-7 gün süreyle kan sulandırıcı alınmaması ve bazı laboratuvar kontrollerinin yapılması gereklidir. Ayrıca hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar ve sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktora bildirilmelidir. Sigara içimi tüm ameliyatlarda olduğu gibi jinekomasti ameliyatında da yara iyileşmesini olumsuz etkiler.

İletişime Geç

  Op. Dr.

  Emre Gönenç

  Baygöl

  İle Tanışın

  1983 yılında Bandırma’da doğdum. İlkokulu Bursa Setbaşı İlköğretim okulunda, orta okul ve liseyi Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladım.
  2001 yılında başladığım Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldum. 2008 yılında Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’nde başladığım Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlık eğitimimi 2014 yılında başarı ile tamamladım. Uzmanlık eğitimim sırasında 2012 yılında Wisconsin Üniversitesi Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde “observer” olarak bulundum. 2014-2018 yılları arasında Kırklareli Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olarak görev yaptım. 2018 Eylül ayında Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah görev yapmaya başladım. 2022 Ocak ayında kendi özel kliniğimi açtım ve mesleğimi kendi kliniğimde icra ederek hastalarıma hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

  Tüm Tedavi & İşlemlerimiz ile ilgili sorularınız için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

  Nasıl Bir Hizmet Sağlıyoruz

  VIP Transfer
  Hizmeti

  Yurt dışından gelen misafirlerimizi hava alanı - otel - hastane transferlerini VIP araçlarımızla yapıyoruz.

  Otel
  Konaklama

  Anlaşmalı otellerimiz ile ameliyat öncesi ve sonrası konaklamalarınızı organize ediyoruz.

  Hastane
  Süreci

  Tüm ameliyatlarımızı son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde uzman ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.

  Hasta Yorumları

  Bilgilerinizi İletin Sizinle İletişime Geçelim

   × Doktora Danış