Göz kapağı Estetiği Ameliyatı Nedir?

Göz kapağı düşüklüğü yaşlanmanın etkisi ya da genetik faktörlere bağlı olarak meydana gelebilir. Göz kapağı düşüklüğünün tedavisi cerrahidir. Göz kapaklarına yapılan ameliyat ile esnemiş ve sarkmış fazla deri dokusundan ve torbalanmaya sebep olan fazla yağ dokusundan kurtulurken, gerekli durumlarda kas sıkılaşması da sağlanabilir.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilir. Yaklaşık 45 dakika-1 saat sürer. Kesiler üst göz kapağının doğal çizgileri üzerinden yapıldığı için iyileşme sonrası izler çok silik bir halde olur ve kişinin gözleri açıkken farkedilmez. Bu ameliyat ile fazlalık olan kas ve deri dokusu alınırken, torbalanmaya neden olan yağ dokusu hacmi de azaltılabilir. Ameliyat sonrası 3 gün ince bantlar kullanılarak şişmenin mümkün olduğu kadar az olması sağlanır. Günlük hayata dönüş süresi ortalama 1 haftadır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genç yaşlarda elmacık kemikleri üzerinde bulunan yağ tabakası yaş alma ile birlikte yer çekiminin de etkisiyle aşağıya doğru yer değiştirir. Bu durum alt göz kapağı altında çökmeye neden olarak yalancı bir sarkma görüntüsüne neden olabilir. Bu nedenle alt göz kapağına bir işlem yapılmadan önce bu bölgenin iyi değerlendirilmesi gerekir. Değerlendirme sonrası alt göz kapağı ameliyatına karar verilirse, alt göz kapağında fazla cilt dokusu olup olmadığı değerlendirilir. Fazla cilt dokusu olmayan hastalarda kesi göz kapağı içerisinden yapılarak torbalanmaya neden olan yağ dokularının hacmi azaltılır. Fazla cilt dokusu mevcutsa kesi kirpiklerin hemen altından yapılır. Yine torbalanmaya sebep olan yağ hacmi azaltılırken fazla kas ve cilt dokusu da çıkarılabilir. Ameliyat sonrası alt göz kapağı özel bantlarla 3 gün boyunca baskı altında tutulur. Günlük hayata dönüş süresi 7-10 gündür.

İletişime Geç

  Badem Göz Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Badem göz ameliyatı ile, gözler daha çekik görünüme ve göz çevresi daha estetik bir görünüme kavuşur. Badem göz ameliyatı tek başına uygulanabileceği gibi, üst ve alt göz kapağı ameliyatları ile birlikte de yapılabilir.
  Bu ameliyatta esas amaç iç göz köşesine göre daha aşağıda ve sarkık duran dış göz köşesini, yukarıya taşıyarak badem şeklinde daha çekik gözler elde etmektir. Uygun olan hastalarda bu işleme kaş kaldırma ve şakak germe de dahil edilerek daha uzun süreli ve kalıcı sonuçlar alınmaktadır.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Üst göz kapağı ameliyatı kalıcı mı?

  Göz kapağı ameliyatının etkisi çok uzun yıllar kalıcıdır. Normal şartlarda tekrar olunması gerekmez. Ancak çok ileri yaşlarda tekrar müdahale gerekirse yapılmasında sakınca yoktur.

  Göz kapağı ameliyatı kaç dakika sürer?

  Bu ameliyat lokal anestezi ile gerçekleştirilir ve 2 üst göz kapağı için yaklaşık 45 dakika – 1 saat sürer. Ameliyat sonrası ilk günlerde kapaklarda ödem ve morarmalar görülür.

  Göz kapağı estetiği kime yaptırılır?

  Sağlık durumu yerinde olan ve göz kapağı ameliyatından beklentisi olan herkes operasyon için uygundur. Genellikle göz kapağı estetiği 30 ila 35 yaş üstü kişilerin planladığı operasyonlardır. Ama kişinin doğuştan gelen bir göz kapağı düşüklüğü varsa daha erken yaşlarda da yapılan bir ameliyattır.

  Göz kapağı estetiği ne zaman yapılmalı?

  Göz kapağı estetiğinde yaş sınırı yoktur. Çünkü genetik faktörlere bağlı olarak bazı hastaların 20’li yaşlarda bile göz kapağında cilt fazlalığı olabilmekte veya yağ fıtıklaşmaları olup estetiğe ihtiyaç duymaktadırlar. Böyle durumlarda kaş düşüklüğü açısından da değerlendirmek şarttır..

  Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  Doktora Danış

  Bize Ulaşın

  Op. Dr.

  Emre Gönenç

  Baygöl

  İle Tanışın

  1983 yılında Bandırma’da doğdum. İlkokulu Bursa Setbaşı İlköğretim okulunda, orta okul ve liseyi Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamladım.
  2001 yılında başladığım Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldum. 2008 yılında Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’nde başladığım Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlık eğitimimi 2014 yılında başarı ile tamamladım. Uzmanlık eğitimim sırasında 2012 yılında Wisconsin Üniversitesi Plastik, Rekostrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünde “observer” olarak bulundum. 2014-2018 yılları arasında Kırklareli Devlet Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olarak görev yaptım. 2018 Eylül ayında Avrasya Hastanesi Gaziosmanpaşa’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah görev yapmaya başladım. 2022 Ocak ayında kendi özel kliniğimi açtım ve mesleğimi kendi kliniğimde icra ederek hastalarıma hizmet vermeyi sürdürmekteyim.

  Tüm Tedavi & İşlemlerimiz ile ilgili sorularınız için bize 7/24 ulaşabilirsiniz.

  Nasıl Bir Hizmet Sağlıyoruz

  VIP Transfer
  Hizmeti

  Yurt dışından gelen misafirlerimizi hava alanı - otel - hastane transferlerini VIP araçlarımızla yapıyoruz.

  Otel
  Konaklama

  Anlaşmalı otellerimiz ile ameliyat öncesi ve sonrası konaklamalarınızı organize ediyoruz.

  Hastane
  Süreci

  Tüm ameliyatlarımızı son teknoloji cihazlarla donatılmış hastanelerde uzman ekibimizle birlikte gerçekleştiriyoruz.

  Hasta Yorumları

  Bilgilerinizi İletin Sizinle İletişime Geçelim

   × Doktora Danış